KAUÇUK NERELERDE KULLANILIR?

Kauçuk, çok eskiden beri kullanılmaktadır ve kullanımının 2.000.000 yıl veya daha fazla olduğu düşünülmektedir. Kauçuk kullanımı, karayolu ulaşımının gelişmesiyle büyük artış göstermiştir. O günlerde doğal olarak kauçuk ağacından türetilmiştir. Bireyler daha sonra topları yapmak için, el yapımı kovaları, kovaları ve daha fazlasını su geçirmez hale getirmek için kullanırdı. Zaman geçtikçe, kauçuk için giderek artan kullanım sentetik kauçuğun keşfini sağladı. Her yıl yaklaşık 4 milyon ton doğal kauçuk ve 7 milyon ton sentetik kauçuk, dünya genelindeki günlük temellerde kullandığımız 50.000’den fazla farklı ürün üretmek için üretilmektedir. Önce bisikletler olmak üzere sırası ile otomobillere, kamyonlara, uçaklara, traktörlere ve hafriyat makinelerine teker yapımında kullanılmaktadır. Bundan başka su geçirmez giyecekler, ayakkabı, eldiven, sıhhi eşyalar, döşeme malzemesi oyuncak ve şişme yatak gibi birçok malzemenin üretiminde kullanılmaktadır. Kauçuk eriyiğinden ayrıca yapıştırıcı olarak da istifade edilmektedir.

Günlük hayatımızda kullandığımız ayakkabı, yağmurluk, düğme, tarak ve kemer gibi ürünlerde bulunan kauçuk, araba lastiklerinde de yaygın olarak kullanılmaktadır. Yumuşaklılık, dayanıklılık, yapıştırıcılık, su ve hava geçirmeme özelliği nedeniyle çok önemli bir ürün olup elektriği iletmediği için yalıtma ve izolasyon gibi alanlarda da yoğun olarak kullanılır.

 Günümüzde kauçuk ahşap kadar yaygın olarak kullanılmaktadır ve bu büyük oranda mukavemet, uzun ömür, su direnci ve ısı direnci gibi faydalı özelliklerinden dolayı bu avantajlar bu malzemeyi lastik üretimi için mükemmel kılar, Aslında kauçuk üretiminin büyük bir yüzdesi otomotiv endüstrisindedir. Kaymayan, yumuşak, dayanıklı ve esnek olma gibi diğer faydaları, bu malzemeyi oyun ekipmanları, ayakkabı, paspaslar, döşeme malzemeleri, sağlık malzemeleri, ev malzemeleri, toplar, oyuncaklar ve binlerce diğer kauçuk ürünler için de ilk tercih yapar. Kauçuk çok çeşitli renkler, stiller ve dokulara sahiptir ve son derece çeşitlidir. Kullanılmış kauçuk lastikler genellikle ayakkabı, çanta, mücevherat ve kat gibi diğer öğeleri yapmak için geri dönüştürülür. Güvenli ve güvenilirdir ve bir çokları tarafından değerli bir materyal olarak görülmektedir.